חשבות שכר

חשבות השכר היא אמנם תת-מקצוע בתחום החשבונאות, אך מדובר במקצוע חיוני בפעילותו התקינה של עסק

חשבות השכר הינה חיונית לפעילותו התקינה של עסק. חשבי השכר הם המעבדים של תלושי השכר המועברים לעובדים בסוף החודש, בהם מגולמים מס ההכנסה, מס הבריאות, קרן ההשתלמות, הפנסיה והביטוח הלאומי. חשבי השכר גם מפיקים את התלושים, וכן מדווחים על העברת השכר לכל המוסדות והרשויות הרלוונטיים. כמו כן, חשבי השכר עוסקים גם בהעברת כספים לעובד שלא במסגרת משכורת, כמו הפרשות לקופות גמל, לקרנות השתלמות ולביטוח מנהלים. חשבי השכר אמונים גם על מימוש התנאים הסוציאליים של העובדים.

עסקים רבים בוחרים לשכור היום שירותי חשבות במיקור חוץ. היתרון המשמעותי בשימוש בחשב חיצוני הוא שבאופן זה אין צורך להחזיק איש מקצוע המורשה לעסוק בחשבות שכר במשרה מלאה. בנוסף, חשב חיצוני מהווה את המקור האובייקטיבי ביותר בתחום רגיש כמו תחום השכר, מה שמסייע בייעול תהליכים רבים בחברה. גם עבור חברות גדולות מהווה חשבות שכר במיקור חוץ פתרון נפוץ ואף מומלץ לשם ייעול תהליכים.

מקצוע חשבות השכר משיק בכמה נקודות לזה של רואה החשבון. למעשה, הרבה מאוד חשבי שכר בכירים מועסקים במשרדי רואי החשבון, אשר מעניקים את שירותיהם לחברות שונות במשק, מכל סוג ומכל גודל. יחד עם זאת, גם אנשים העוסקים בכוח-אדם או במשאבי אנוש, ואף מנהלים הרוצים לקבל כלים יעילים ומקצועיים בתחום השכר בארגון שלהם בוחרים לקבל הכשרה בתחום חשבות השכר, שאינה נחשבת ארוכה או מורכבת במיוחד.

לשכת רואי החשבון לקחה על עצמה את משימת ניהול בחינות חשבי השכר בישראל וכן את קידום מעמד חישוב השכר, מתוך הבנה כי הרמה המקצועית של התחום הינה הכרחית לשימור זכויות העובדים בישראל ולקידום המשק. על רקע שינויי החקיקה הרבים שהתקבלו בשנים האחרונות, הוחלט שחשוב לוודא כי העוסקים בתחום הינם בעלי ידע ויכולת לעבד את השינויים ולבצע את חישוב השכר במקצועיות מירבית.