מימון בערבות המדינה

תאמינו או לא – המדינה יכולה להשקיע בעסק שלכם. מי זכאי לכך וכיצד מקבלים מימון בערבות המדינה?

כדי להקים עסק דרושים חזון, מוטיבציה ויצירתיות אבל לא פחות חשוב – הון ראשוני. אולם, לא חייבים לחפש משקיעים בנרות או לקחת הלוואה מההורים או מהבנק כדי להקים את עסק החלומות שלכם. אם אתם מצליחים להוכיח כדאיות, יכולת ופוטנציאל, תוכלו לקבל מימון ממשלתי בערבות המדינה.

מהן הלוואות בערבות המדינה?

הלוואות ומימון בערבות המדינה נועדו כדי לסייע לאנשי עסקים שאין ביכולתם הכלכלית לחרוג ממסגרת האשראי הבנקאי שלהם. רוב העסקים מתבססים על הבנקים כמקור למתן הלוואות, הבנקים נאותים לסייע לעסקים קטנים עד גבול מסוים. כך לא מעט בעלי עסקים קטנים נתקלים במצב בו העסק מנוע מלצמוח ולהתרחב, משום שהבנק סגר בפניו את שעריו.

כאן נכנסות לתמונה ההלוואות בערבות המדינה. בתנאים נוחים יחסית, המדינה עשויה לעזור לעסקים קטנים או בינוניים לעמוד על הרגליים ואף להשתפר ולצמוח.

כיום פעילים בקרן ההלוואות לעסקים קטנים בערבות המדינה ארבעה בנקים שזכו במכרז: הפועלים, מזרחי-טפחות, אוצר החייל ומרכנתיל. כל עסק בכל תחום יכול להגיש בקשה לקבלת הלוואה מהקרן, וכך גם עמותות שאינן למטרות רווח אך פעילותן מקבילה לפעילות עסקית.

מי (לא) זכאי להלוואות בערבות המדינה

כמובן, רק עסקים המאוגדים בישראל יכולים לקבל הלוואה במימון ממשלתי, אולם ישנם תנאים נוספים לקבלת המימון.

עסק בעל חוב לרשויות המס אינו זכאי להלוואה בערבות המדינה. כך גם עסקים שחשבונותיהם או חשבונותיהם הפרטיים של מנהליהם או של בעלי המניות שלהם מעוקלים או מוגבלים. אם בנק כלשהו נקט הליך משפטי כלשהו כנגד העסק, לרבות הליכי הוצאה לפועל, כינוס נכסים או פירוק, לא יקבל העסק הלוואה בערבות המדינה. גם עסקים בעלי חוב אשר הוגדר כ”חוב פגום” בהתאם  להגדרות בנק ישראל בחשבונות הקיימים בבנק, לא יקבלו מימון ממשלתי. לבסוף, עסק שלקח הלוואה במסגרת “קרן העולה העצמאי” בבנק כלשהו או הלוואה במסגרת “קרן היצואנים”, לא יהיה זכאי למימון בערבות המדינה.

תהליך קבלת המימון הממשלתי הוא ארוך ומלא בפרטים. דרוש איש מקצוע בעל ניסיון בהתנהלות מול רשויות המדינה ומול הגופים השונים כדי לממש את הפוטנציאל שיכולה להציע קרן ההלוואות לעסקים קטנים בערבות המדינה.