החזרי מס לשכירים

אנשים רבים זכאים להחזרי מס ואינם מודעים לכך. האם אתם זכאים, ואם כן – כיצד ניתן לגבות את ההחזרים?

החזרי מס – יש חיה כזאת?

התשובה היא כן. בהחלט יש חיה כזאת. מכיוון ששכירים בישראל אינם נדרשים להגיש דו”ח שנתי, מסיבות שונות וביורוקרטיות מגיעים להם החזרי מס ללא ידיעתם. כיצד זה יתכן? למעשה, כל מי ששילם מס במהלך שנת עבודתו ומסתבר כי שילם מעבר לצורך, זכאי להחזר מס לשכירים ממש כפי שעסק עצמאי זכאי לכך באותם התנאים.

הסיבות לגביית היתר יכולות להיות מגוונות, ואדם שעבד באותו מקום עבודה במשך שנים רבות אף זכאי להטבות נוספות על-פי החוק – הטבות שלא תמיד יילקחו בחשבון בהוצאת תלוש המשכורת. כך לאורך שנים מצטברים לעובד עודפי מס שאותם שילם שלא לצורך, אותם הוא יכול לגבות גם רטרואקטיבית.

מי באמת זכאי להחזר מס?

כאמור, כל אדם ששילם מס הכנסה במהלך השנה, כאשר בסיומה מתברר כי חבות המס השנתית שלו נמוכה מסכום המס ששולם בפועל במהלך השנה. למה המצב הזה קורה? לרוב כאשר ניכוי המס על-ידי המעביד לא תואם את ההכנסה השנתית של העובד בשל אי רציפות בעבודה ברמה השנתית, אי קבלת מלוא הניכויים והזיכויים המגיעים לעובד משום שהמעביד לא הצהיר עליהם או טעויות אנוש בסעיפי הניכוי ומתן ההנחות במס.

המקרים השכיחים ביותר בהם קיימת זכאות להחזר מס הם אבטלה בחלק מהשנה, החלפת מעבידים ללא ביצוע תאום מס, בעיה רפואית, עבודה בישראל ובחו”ל באותה השנה, מגורים באזור עדיפות לאומית וחיילים משוחררים במשך שנתיים מיום שחרורם מצה”ל.

כיצד מקבלים את החזרי המס?

לצורך קבלת החזרי מס יש להגיש למס הכנסה דו”ח על ההכנסות, הכולל את כל הנתונים והמסמכים על ההכנסה השנתית ועל המצב המשפחתי, הרפואי והמשפטי. ציבור השכירים נדרש למלא טופס הנקרא “החזר מס לשכירים”. יחד עם זאת, השכירים נדרשים לספק מסמכים לגבי ההכנסות, הניכויים והזיכויים הנדרשים כגון: אישורים מהמוסד לביטוח לאומי בשל גמלאות ששולמו, טופסי 106 ואישורים מהרשות המקומית לגבי מקום מגורים וכדומה.

התעסקות עם רשויות המס ותקשורת מולן אינן פשוטות לאף אחד. מומלץ להיעזר בליווי צמוד ומקצועי של רואה חשבון בתהליך דרישת החזרי המס, כדי להבטיח שזכויותיכם יתממשו במלואן ובמהירות האפשרית.